Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Mokradeł

2 lutego 1971 roku podpisano tzw. Konwencję ramsarską o obszarach wodno-błotnych. Różnie nazywamy tego typu tereny, łączące cechy siedlisk lądowych i wodnych: moczary, trzęsawiska, bagna czy też olsy, jednak mimo różnych nazw głównym elementem tych terenów jest WODA.

2 lutego 1971 roku podpisano tzw. Konwencję ramsarską o obszarach wodno-błotnych.

Różnie nazywamy tego typu tereny, łączące cechy siedlisk lądowych i wodnych: moczary, trzęsawiska, bagna czy też olsy, jednak mimo różnych nazw głównym elementem tych terenów jest WODA.

 

Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego mieszkańca Polski przypada średnio 1600 metrów sześciennych wody na rok, podczas, gdy średnie zasoby na jednego Europejczyka to 4560 metrów sześciennych na rok. Stopniowo poziom wód gruntowych w Polsce się obniża, co również obserwujemy na terenie naszego Nadleśnictwa, a i średnioroczna suma opadów należy do jednej z niższych w kraju.

 

Celem dzisiejszego Światowego Dnia Mokradeł jest zwiększenie świadomości o tym, jak wielką rolę dla retencjonowania wody i zachowania bioróżnorodności naszych lasów, mają obszary wodno-błotne.

 

My, jako leśnicy, dostrzegamy rolę mokradeł, jak i samej wody, dla przyrody. Dlatego wszelkie tereny podmokłe i bagienne są traktowane z należytą troską oraz podejmujemy działania, których celem jest zwiększenie możliwości retencyjnych naszych lasów.

W Nadleśnictwie Żołędowo w ostatniej dekadzie w ramach programu małej retencji nizinnej, stworzyliśmy sieć zbiorników, zastawek i innych obiektów hydrotechnicznych zwiększających możliwości retencyjnych naszych lasów.

 

Woda to życie!