Asset Publisher
Użytki ekologiczne
Uzupełnieniem całego systemu obszarów chronionych są wprowadzone ustawą z 16 października 1991 roku o ochronie przyrody, nowe formy ochrony a mianowicie: stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne i zespoły przyrodniczo krajobrazowe.
Użytek ekologiczny jest jedną z form ochrony przyrody, którą – zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody – zostają objęte: „zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania."
Wykaz istniejących użytków ekologicznych w Nadleśnictwie Żołędowo:
Asset Publisher
„Segregujesz Odpady - Zyskujesz”
„Segregujesz Odpady - Zyskujesz”
W sobotę 13 maja gościliśmy z namiotem nadleśnictwa na Festynie Ekologicznym, który odbył się na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy
Festyn został zorganizowany z inicjatywy Miasta Bydgoszcz, a jego głównym celem było ukazanie korzyści wynikających z nowych zasad gospodarowania odpadami.
Na jeden dzień Wyspa Młyńska zamieniła się w ogromne centrum edukacji ekologicznej. Uczestnicy festynu mogli wymienić posegregowane odpady na sadzonki, zapoznać się z pracą Straży Miejskiej, zobaczyć ciekawe eksperymenty naukowe i wybić samodzielnie pamiątkową monetę.
W namiocie Urzędu Miasta odbył się konkurs wiedzy ekologicznej z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Na stoisku Nadleśnictwa Żołędowo można było porozmawiać z leśnikiem i sprawdzić swoja wiedzę przyrodniczo-leśną.
Przed naszym namiotem dzieci rywalizowały w grach edukacyjnych będących częścią projektu „Leśna Skrzynia Skarbów". Atrakcji było co niemiara.
Dzięki przepięknej, słonecznej pogodzie Wyspa Młyńska pękała w szwach. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie, a wszystko to dla pogłębienia świadomości ekologicznej.
Mamy ogromną nadzieję, że takie akcje uzmysłowią mieszkańcom Bydgoszczy, że segregowanie się opłaca, a wywożenie śmieci do lasu jest zbędnym i całkowicie nierentownym wysiłkiem.