lista Aktualności
Nowoczesne maszyny w lesie
Rozwój techniki pędzi w szalonym tempie. Nie omija także lasu. Coraz częściej ciężkie prace, wykonywane wcześniej siłą ludzkich rąk, przejmują maszyny. Wielu z was słyszało już zapewne o potężnych, „piekielnych” pojazdach, których jedynym zadaniem jest wycinanie lasu. Czy faktycznie Harvesrery, bo o nich mowa, są tak straszne? Czy niszczą nasze lasy i czy zabierają miejsca pracy?
Wprowadzenie ciężkich maszyn do lasu jest koniecznością. Prace leśne wymagają dużej sprawności fizycznej, a przy tym bezwzględnego przestrzegania przepisów BHP. Osób chętnych do wykonywania zawodu drwala, czy też robotnika leśnego jest coraz mniej. Można zatem przyjąć, że maszyny nie zabierają miejsc pracy, a jedynie wypełniają braki kadrowe.
Mimo wysokich kosztów zakupu oraz eksploatacji maszyny pozwalają ograniczyć koszty ponieważ zastępują pracę kilku osób przy nieporównywalnie większej wydajności. Co jednak najważniejsze, spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa minimalizując ryzyko wypadku.
Jaki wpływ na środowisko mają leśne „kombajny"? Przecież wycinają, rąbią, hałasują, muszą zatem powodować zniszczenie i pożogę w otaczającej przyrodzie. Prace wykonywane przez maszyny prowadzone są szybciej, sprawniej i bezpieczniej. Stosowanie zestawów ścinkowo-zrywkowych (jedna maszyna ściana inna zrywa drewno) pozwala minimalizować szkody powstałe w runie leśnym dzięki zrywkce nasiębiernej (maszyna ładuje całe drewno na siebie, a nie ciągnie po ziemi) . Maszyna przebywa krócej na danej powierzchni i dzięki temu zmniejsza się czas niepokojenia zwierzyny.
Człowiek korzysta z darów lasu od zarania dziejów. Z czasem uczymy się robić to racjonalnie ograniczając szkody temu towarzyszące. Te, dla wielu, przerażające maszyny pozwalają na prowadzenie nowoczesnej i możliwie przyjaznej środowisku gospodarki leśnej.