Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Od zarania dziejów las odgrywał ogromna rolę w życiu człowieka. Początkowo drewno służyło do wytwarzania prostych narzędzi i broni. Szybko jednak zrozumieliśmy, że świetnie nadaje się do budowy domów, okrętów, czy też innych konstrukcji. Przez setki lat las był źródłem cennego surowca, a jego eksploatacja stale rosła.

Aby wyrosło drzewo potrzebne są nasiona, które należy zebrać i zasiać. Zanim wyrośnie z nich sadzonka gotowa do wysadzenia w lesie musimy ją odpowiednio przygotować i „nauczyć" życia w przyszłym środowisku. Do tego służą szkółki leśne, na których rocznie hoduje się miliony sadzonek. Zastąpią one drzewa, które osiągnęły wiek rębności i posłużą do budowy domów, mebli i produkcji papieru.

Użytkowanie lasu wzrosło do niebezpiecznego poziomu, na którym przyroda nie potrafiła już zregenerować braków w drzewostanach. Podglądając naturalne procesy zachodzące w przyrodzie człowiek zaczął myśleć nad hodowaniem lasu.

Młode sadzonki czeka jeszcze jedno wyzwanie. Nie wszystkiego mogły się „nauczyć" na szkółce. Przyjdzie im zmierzyć się z brutalną rzeczywistością środowiska leśnego, ale i tym razem nie zostawimy ich samych. Będziemy je pielęgnować i stwarzać warunki idealne dla ich rozwoju. Do każdego gatunku podchodząc indywidualnie. Usuniemy szkodliwe chwasty, podkrzesamy i przerzedzimy gdy będzie im za ciasno aż wyrośnie piękny las.

To właśnie jest hodowla lasu