Zasoby leśne

Nadleśnictwo Żołędowo swym zasięgiem obejmuje obszar od Bydgoszczy Fordon do miejscowości Ślesin koło Nakła, położony na terenie siedmiu gmin – Bydgoszcz, Osielsko, Dobrcz, Sicienko, Nakło, Pruszcz Pomorski i Koronowo

Hodowla lasu

Od zarania dziejów las odgrywał ogromna rolę w życiu człowieka. Początkowo drewno służyło do wytwarzania prostych narzędzi i broni. Szybko jednak zrozumieliśmy, że świetnie nadaje się do budowy domów, okrętów, czy też innych konstrukcji. Przez setki lat las był źródłem cennego surowca, a jego eksploatacja stale rosła.

Ochrona lasu

Las jest najbardziej złożonym ekosystemem lądowym. Liczne organizmy zamieszkujące tereny leśne bezustannie na siebie oddziaływają. Zachwianie równowagi między zachodzącymi procesami może doprowadzić do niepożądanych zjawisk.

Użytkowanie lasu

Las pełni wiele niezwykle ważnych funkcji. Jest miejscem wypoczynku, filtruje zanieczyszczenia produkowane przez duże skupiska ludzi, ma swoje miejsce w historii i kulturze. Jest także źródłem odnawialnego surowca jakim jest drewno.

Certyfikaty

W 2002 roku otrzymaliśmy międzynarodowy certyfikat FSC nadawany przez Radę ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej (Forest Stewardship Council)

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Według stanu na dzień 31.12.2012 r. lesistość Polski wynosi 9163,8 tys. ha. Oznacza to, że 29,3% powierzchni naszego kraju pokrywają lasy.