Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Las pełni wiele niezwykle ważnych funkcji. Jest miejscem wypoczynku, filtruje zanieczyszczenia produkowane przez duże skupiska ludzi, ma swoje miejsce w historii i kulturze. Jest także źródłem odnawialnego surowca jakim jest drewno.
Wyobraźmy sobie, że wszystkie drewniane przedmioty, które znajdują się w naszym domu, nagle znikają. Okazuje się, że drewno towarzyszy nam w wielu sferach naszego życia. Nie każde drzewo trafia do tartaku lub do kominka. W zależności od wieku, jakości, czy też gatunku przeznaczenie pozyskanego drewna jest odmienne. Drewno w stosach wykorzystywane jest do produkcji papieru lub palet, a długie sosny, dęby i buki zamieniają się w deski. Z drewna można wyprodukować wiele przydatnych produktów lub półproduktów, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Każdy niemal odcinek ściętego drzewa ma swoje zastosowanie.
Prawidłowa i zrównoważona gospodarka leśna jest możliwa dzięki właściwemu użytkowaniu lasu.
Pozyskiwanie drewna to skomplikowany proces wymagający doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Pierwszym etapem jest wybór powierzchni, na której prowadzone będą prace. Nie jest to wybór przypadkowy. Wszystkie prace wykonywane przez leśników spisane są w dziesięcioletnim Planie Urządzania Lasu, który zatwierdza Minister Środowiska. Każda wycinka drzew musi mieć swoje hodowlane uzasadnienie. W młodszych drzewostanach ma za zadanie przerzedzenie powierzchni poprzez usunięcie najsłabszych i wadliwie rozwijających się drzew dając większą powierzchnie życiową pozostałym. Gdy las osiągnie odpowiedni wiek prowadzi się rębnie zupełne lub złożone. Na miejscu ściętych drzew zawsze sadzimy młode sadzonki i cały proces zatacza koło.
Dzięki prawidłowej gospodarce leśnej lesistość naszego kraju stale się zwiększa, a my możemy cieszyć się z książek, drewnianych mebli i wielu innych produktów wykonywanych z drewna.